Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... RADIERE
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

RADIERE

Care este procedura pentru radierea unui autoturism vandut(2005) numai cu un proces verbal de mana?!Ce se pote face in acest sens,ca impozitul tot eu platesc!M-am mutat in alt judet,oras. Respectivul cumparator mi-a cerut ragaz pentru radiere si trecerea masinii pe numele lui din lipsa de bani!Intre timp a vandut masina la altcineva.Numai stiu nimic de masina pe unde mai circula,dar ca proprietar tot eu figurez!Ce se poate face pentru a scapa de chinul prostiei care se numeste, incredere??!
Va puteti adresa instantei de judecata in vederea constatarii inexistentei dreptului de proprietate....Acel "proces de mana" constituie inceput de dovada scrisa , care poate fi completata cu martori....

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Se poate si fara actele masinii(carte de identitate,talon)?Numai pe baza procesului verbal de vanzare-cumparare demana?
Si care instanta de judecata,unde este inmatriculata masina?
Multumesc
Competenta este judecatoria in a carei raza teritoriala s-a perfectat vanzarea , sau cea in a carei raza teritoriala este situat domiciliul paratului...
Da , un proces poate fi intentat chiar in lipsa acestor acte , intrucat dvs ati instrainat masinii , iar aceasta presupune si remiterea actelor ....
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat