Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare bugetari

as avea o intrebare daca se amai aplica legea cadru 284/2010 pentru personalul bugetar.
in urma majorarii salariului de baza minim garantat in plata de la 1 iulie de 800 lei, am primit o decizie in care mi se aduce la cunostinta ca salariul meu conform legii de mai sus, fiind incadrat ca functionar III, este compus din 679 lei salariul de incadrare plus 102 (reprezentand vechime)=800 lei, conform legii 284/2010 Anexa 1, capitolul II, litera D, punctul b).
este legal ca salariul meu de 800 lei brut sa includa si vechimea conform acestei legi? ca in urma calculului coeficientilor ar fi de 780 lei, fara vechime.
multumesc
HG 23/2013 pentru stabilirea salariului minim pe economie in 2013
Sursa: Monitorul Oficial
In Monitorul Oficial Partea I nr. 52/2013 a fost publicata Hotarare nr. 23/2013 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Astfel, incepand cu data de 1 februarie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 750 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentant 4,44 lei/ora.
Incepand cu data de 1 iulie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 800 lei lunar, pentru un program complet de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.

Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata prevazut mai sus.
Avand in vedere cele postate mai sus de colegul nostru, angajatorul dvs va trebui sa va modifice salariul de incadrare la cel putin 800 lei si la care sa adauge si sporurile de care beneficiati.
Cei 800 lei reprezinta salariul de baza minim brut pe tara... ori la bugetari, conform legii 330/2009, in salariul de baza s-au inclus toate sporurile permanente (inclusiv cel de vechime), ramanand pe afara doar asa numitele sume compensatorii. Asa ca 800 lei minim brut include si spor de vechime (care este inclus in salariul de baza), deci eu zic ca s-a calculat corect. Inca nu se aplica coeficientii din legea 284/2010 (sincer, nu cred ca se vor aplica vreodata).
@kyandra ne poti da si noua te rog unde in legea 330/2009 spune ca salariul brut include si sporuri? Chestia asta intra in contradictie cu alte vreo 2 legi. Ce ma mira traim in romania. Te rog daca iti faci timp sa imi dai si mie articolul sau anexa ca am tot citit dar nu gasesc nimic. Multumesc.
Art 13 din legea 330/2009:

Art. 13
(1) Salariile de baza se diferentiaza pe functii in raport cu nivelul pregatirii profesionale, experienta si raspunderea in munca, precum si cu nivelul de complexitate a activitatii specifice fiecarui post.
(2) In cadrul fiecarei functii, salariile de baza se diferentiaza pe grade in cazul studiilor superioare, studiilor superioare de scurta durata si pe trepte profesionale in cazul studiilor medii, astfel incat sa se asigure posibilitatea diferentierii salariilor de baza individuale in raport cu nivelul pregatirii profesionale a fiecarei persoane si cu experienta acesteia in munca. De regula, se utilizeaza 2—3 grade si, respectiv, 2—3 trepte profesionale.
(3) In cadrul fiecarui grad sau al fiecarei trepte profesionale, diferentierea salariilor de baza se face pe un numar de 5 gradatii, corespunzatoare celor 5 transe de vechime in munca, prevazute la art. 16, cu exceptia functiilor publice, unde se utilizeaza 3 grade profesionale si 3 trepte de salarizare.
(4) Salariile de baza, soldele functiilor de baza si indemnizatiile lunare de incadrare se determina prin inmultirea coeficientilor de ierarhizare prevazuti pentru fiecare functie cu valoarea coeficientului 1,00, rotunjindu-se din leu in leu, in favoarea salariatului.

si art. 5 alin. 3 din OUG 1/2010 privind reincadrarea salariala:
(3) In salariile de baza ale functiilor de executie si ale functiilor de conducere este cuprins in toate cazurile sporul de vechime in munca in cuantumul avut in luna decembrie 2009. In situatia in care in cursul anului personalul de conducere si executie indeplineste conditiile pentru trecerea intr-o alta transa de vechime, se acorda transa corespunzatoare vechimii prin aplicarea procentului la salariul de baza aferent functiei din luna decembrie 2009.

Stiu ca OUG 1/2010 a fost respinsa printr-o lege in 2012, insa chiar in titlul Anexelor la legea 330/2009 se mentioneaza titulatura "salariu de baza" pentru ceea ce cuprinde coeficientii de ierarhizare: "baza"(salariul fara nici o gradatie de vechime) si gradatiile de vechime. Aceeasi sintagma este pastrata si de legea 284/2010.