Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

Va intreb in numele unei personae ce are contract de intretinere si care a fost transformat, la cererea creditoarei, in obligatie baneasca prin hotarare definitiva. Hotararea nu este respectata de debitor fapt pentru care creditoarea a introdus o actiune in rezolutiune.
Intrebarea este ce se intampla daca pierde acest litigiu. Ramane valabila hotararea anterioara cu plata obligatiei banesti asa cum a fost stabilita sau pierde ratele pe perioada litigiului de rezolutiune.

daca nu se admite rezolutiunea, nu pierde banii, cealalta hotarare e valabila. parerea mea e ca in actiunea privind rezolutiunea ar trebui sa ceara si obligarea la plata indemnizatiei de la data ultimei plati pana la ramanerea definitiva a procesului