Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intampla daca nu dezbatem succesiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intampla daca nu dezbatem succesiunea?

Buna ziua,
In urma decesului tatalui am ramas trei mostenitoare a unui imobil (eu, mama si sora). Initial am dorit sa depunem actele in vederea dezbaterii succesiunii pentru ca am auzit ca ar costa mai putin daca facem acest lucru la mai putin de un an de la moartea tatalui. Numai ca, taxele notariale ajung la aproximativ 900 de lei in urma consultarii unui notar, suma care, dupa posibilitatile noastre e foarte mare.
Ce se poate intampla daca nu deschidem acum succesiunea si vom face acest lucru in momentul in care, dupa voia Domnului, va deceda si mama?

Multumesc.
Veţi plăti mai mult. Adică, taxele notariale pentru cele două succesiuni plus impozitul pentru succesiunea după tată, de care în acest moment aţi fi scutiţi.
Multumesc
Este bine sa aveti grija si la acceptarea mostenirii daca nu va grabiti.
Puteti fi inlaturat de la mostenire in anumite conditii prevazute de lege.
in cazul decesului mamei dv. tot veti dezbate prima data succesiunea dupa tata, la costurile marite, iar dupa modificarile din cartea funciara veti relua procedura urmatoare
pana atunci puteti folosi proprietatea dar in cazul in care pentru anumite contracte, inchirieri, lucrari, ajutoare vi se cere extras de CF veti avea greutati in a contracta orce lucrare (ex apa, canal, gaze, etc) pentru ca va figura si tatal dv. printre proprietari care nu-si poate da acordul pentru incheierea formelor
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Este bine sa aveti grija si la acceptarea mostenirii daca nu va grabiti.
Puteti fi inlaturat de la mostenire in anumite conditii prevazute de lege.

Si as putea accepta mostenirea fara a dezbate mostenirea acum? Cum trebuie sa procedez si in ce termen?

Multumesc.