Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La preluarea firmei probleme cu angajatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La preluarea firmei probleme cu angajatii

Buna seara.Sotul are o firma de taxiuri si luna aceasta a preluat(cumparat )un dispecerat taxi.Dintre angajatii dispeceratului o fata este insarcinata iar in octombrie va intra in concediu prenatal(cred ca am zis bine).Va rog sa imi dat un sfat ce putem face cu acest angajat deoarece nu vrem sa o mai tinem pe aceasta angajata fiindca toti soferi se plang de ea ca nu este corecta cu ei.
Daca aveti un regulament intern care stabilieste atributiile angajatilor, atunci aplicati exact ceea ce prevede acesta in situatiile semnalate in scris de ceilalti salariati. Daca nu aveti asa ceva, atunci trebuie sa faceti o cercetare disciplinara cand exista plangere scrisa ori, daca vreti reorganizarea acelui punct de lucru, trebuie sa efectuati o examinare a tuturor angajatilor de pe postul respective, urmand ca pe baza notelor obtinute sa pastrati doar atatea posturi cate aveti nevoie