Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru in contencios administrativ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru in contencios administrativ

Buna ziua!
Vreau sa introduc o actiune in Tribunal la contencios si am vazut in legea 554/2004 ca trebuie sa platesc taxa de timbru. Imi poate spune cineva cat trebuie sa platesc? Si cand? (la introducerea actiunii sau ulterior?)
Suma pentru care ma judec este de 5023 lei.
mioara2012, utilizator
Taxa de timbru este de 50 de lei si o depuneti la introducerea actiunii.
Carmen Chitu, Avocat
Buna seara.
Am primit citatia pentru termen 21 noiembrie 2013 dar nu specifica nimic de taxa de timbru.
Credeti ca e o greseala sau nu exista obligativitatea de a-mi spune si mie ca trebuie sa platesc taxa de timbru in valoare de x lei?
Multumesc.
Există litigii care sunt de competenţa instanţelor de contencios administrativ dar care sunt scutite de plata taxei judiciare de timbru. Spuneţi, în concret, care este obiectul litigiului.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Anulare act administrativ. Mai exact: am depus contestatie in contencios unde am solicitat anularea deciziei de solutionare a contestatiei impotriva deciziei de impunere a DGFP.
Multumesc.
mioara2012, utilizator
Aceste cereri se timbrează. Nu ştiu de ce aţi fost citată fără a vi se pune în vedere să timbraţi. Pe citaţie trebuia să existe menţiunea timbrajului.
Gabriela Pintea, Consilier juridic