Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA la achizitia unei case - ma incadrez la 5% ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA la achizitia unei case - ma incadrez la 5% sau la 19%?

Salut,

Sunt pe cale sa cumpar o casa (este jumatatea unui duplex). Acum la vanzarea finala au aparut discutii cu proprietarul legate de TVA. As vrea sa stiu daca

ma incadrez la TVA 5% - cei de la finante mi-au spus ca nu m-as incadra.

Acestea sunt conditiile care le indeplinesc din OUG 200/2008 (cea cu TVA-ul de 5%):
- suprafata utila < 120 metri patrati;
- suma de cumparare nu depaseste 380.00 RON;
- suntem o familie - nu am detinut in proprietate nici o locunita care s-o fi achizitionat cu TVA 5%;

Aici e conditia care e sub semnul intrebarii:
- "Cota redusă se aplică numai în cazul locuintelor care în momentul vânzării pot fi locuite ca atare si dacă terenul pe care este construită locuinta nu

depăseste suprafata de 250 m2, inclusiv amprenta la sol a locuintei. "

Problema mea:
- in urma dezmembrarii pentru partea mea de duplex au rezultate doua parti de teren cu statut diferit:
a. 140 metri patrati teren construibil - pe care este construita locuinta.
b. 130 metri patrati teren arabil intravilan.

Eu am sustinut ca la calculul terenului pe care e construita locuinta (pentru a vedea daca ma incadrez sau nu la legea cu TVA 5%) ar trebui luata in calcul

doar suprafata de 140 m teren construibil - asa m-as incadra pentru TVA 5%. Dar cei de la finante au spus ca se ia in calcul si terenul arabil intravilan.

Am nevoie de parerea d-voastra pentru a sti daca ma incadrez sau nu pentru TVA 5%. Cum as putea sa-mi sustin punctul de vedere la cei de la finante?

Si inca o scurta intrebare - persoana care imi vinde e persoana fizica . In cat timp din momentul vanzarii ar trebui sa plateasca TVA-ul la finante - el mi-a zis ca pana pe data de 25 a lunii urmatoare. E corecta informatia?

Mutumesc!

...1.eu nu am vazut inca o pers fizica inregistrata la finante pentru activitatea de vanzare locuinte....deci,cereti sa va arate un doc. de unde sa arate ca e inregistrat in scop de tva...2.daca chiar asa e,intreb daca aveti un singur imo cu nr cad adica locuinta si teren de 280 mp din care o parte liber si cealalta ocupata de constructii sau aveti 2 imb cu 2 nr cad...casa si teren si gradina...in acest din urma caz ca incadrati la 5%...daca nu e asa cereti sa vi se dezmembreze imob in 2 imob conform celor de mai sus siabia apoi faceti cumpararea...casa si teren cu 5% teren liber 0% pentru ca e agricol...succesuri...