Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit neplatit

Persoana i-a in 2004 un credit de 10.000 euro scandenta 2010 din 2006 nu il mai achita primeste tot felulde amenintar dar acea persoana nu are bunuri sau loc de munca legal .Cand s-ar prescrie aceste datorii care oricum nu vor fi platite
Ce amenintari primeste si de la cine? Daca din 2006 nu mai este achitat un credit si nu a inceput procedura de executare silita, acesta este deja prescris (daca nu e ipotecar).
E de consum personal de la asa zise firme de recuperari datorii
Daca nu au cerut pana acum executarea silita, dreptul lor de a va executa s-a prescris. Cereti-le sa nu va mai deranjeze ca nu au ce sa va faca.
Buna ziua!

Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita, mai concret dupa trecerea a 3 ani de cand nu a mai platit ratele

Cu deosebita consideratie
Av. Bogdan Dobrescu
Neplata unei rate determina curgerea termenului de prescriptie doar pentru acea rata. dreptul de a executa silit creditul se prescrie doar prin trecerea unui termen de 3 ani de la declararea scadentei anticipate, sau implinirea cauzei de decadere din beneficiul termenului, daca in contract avem o astfel de clauza de trecere automata la scadenta anticipata, fara notificare din partea creditorului.
ContSters214341, utilizator