Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA achizitie auto ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA achizitie auto ?

O firma doreste sa achizitioneze un autoturism second hand de la o firma din Romania; care este regimul deductibilitatii TVA in cazul in care este auto este achizitionat in leasing? dar daca este platit integral in momentul achizitiei ?
BUna ziua,

Indiferent de modul in care achizitionati autoturismul, regimul TVA este acelasi. Daca achizitia nu se incadreaza in exceptiile prevazute la art.147^1, alineatul 3 din CF, veti avea drept de deducere numai pentru 50% din TVA aferenta achizitiei.
Exceptiile sunt urmatoarele:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenţă, servicii de pază şi protecţie şi servicii de curierat;
b) vehiculele utilizate de agenţii de vânzări şi de achiziţii;
c) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
d) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru instruire de către şcolile de şoferi;
e) vehiculele utilizate pentru închiriere sau a căror folosinţă este transmisă în cadrul unui contract de leasing financiar ori operaţional;
f) vehiculele utilizate ca mărfuri în scop comercial.

Numai bine
Multumesc mult pentru ajutor!