Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA

O firma are in dotare un autoturism. Pentru cheltuielile generate de ITP si si alte revizii (schimbare filtru ulei, pompa de apa, inlocuire alte piese) deducerea TVA-ului se face integral sau numai in proportie de 50%?
Buna ziua,

Daca utilizarea autoturismului este realizata exclusiv in scopul activitatii economice, utilizarea acestuia incadrandu-se in exceptiile prevazute la art.145^1, alineatul 3 din CF, puteti deduce tva aferenta integrala.
Exceptiile sunt urmatoarele:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenţă, servicii de pază şi protecţie şi servicii de curierat;
b) vehiculele utilizate de agenţii de vânzări şi de achiziţii;
c) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
d) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru instruire de către şcolile de şoferi;
e) vehiculele utilizate pentru închiriere sau a căror folosinţă este transmisă în cadrul unui contract de leasing financiar ori operaţional;
f) vehiculele utilizate ca mărfuri în scop comercial.
In caz contrar deduceti numai 50%, in conformitate cu alineatul 1 al aceluias articol.
Atentie si la deducerea cheltuielilor respective, care se face tot in aceasta limita, potrivit art. 21, alineatul 4, litera t din CF.

Numai bine