Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcelare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcelare teren

Am cumparat un teren si acum vreau sa vand o parte din el.Care sunt procedurile legale de delimitare pt vanzare?
Daca aveti cadastru pentru suprafata cumparata (depinde daca este intravilan sau extravilan), atunci veti face o dezmembrare la notar a lotului pe care vreti sa-l instrainati.
In urma dezmembrarii, veti obtine un nou numar cadastral la OCPI pentru acel teren si puteti intocmi contractul de V/C.
sa inteleg ca trebuie sa fac eu un alt cadastru?
eu deja am cadastru pt tot terenul
Intelegeti gresit.
Cititi cu atentie, DACA AVETI CADASTRU PE SUPRAFATA CUMPARATA, veti face o dezmembrare la notar pentru suprafata pe care vreti s-o vindeti.
Ce nu e inteles?
Daca nu aveti cadastru, va trebui sa faceti pe toata suprafata, inseamna ca ati cumparat cu chitanta de mana sau antecontract, si nu veti putea vinde fara cadastru decat tot cu chitanta.