Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... dosar prima casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

dosar prima casa

la inceputul lunii iulie am depus un dosar pt creditul "prima casa" la Banca in euro.dupa ce am primit aviz juridic favorabil din partea bancii,am facut precontractul cu proprietarul,am dat avans 5 % din valoarea creditului,dosarul a fost trimis la Bucuresti pt aprobare cu data de 1 august,urmand sa fie apoi trimis catre fond. Azi am fost informati ca plafonul pt euro s-a terminat si ca nu mai putem lua acst credit in euro ci numai in lei.In lei, programul este inca la inceput si nu am vrea sa fim printre primii clienti,plus ca d-na consilier ne-a zis ca nici macar nu ne poate da informatii legate de cat va fi rata si dobanda.Intrebarea mea este cum imi pot recupera cheltuielile si daca as castiga daca as da banca in judecata...Multumesc!
gi-jane2, moderator
Puteti incerca. Nu cred ca aveti vreo sansa. Nu banca a terminat plafonul ci statul. Aveti posibilitatea sa luati creditul in lei, daca nu doriti, este alegerea dumneavoastra si va supuneti consecintelor..