Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... curs euro la creditul ipotecar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

curs euro la creditul ipotecar

Buna,
Da eu am deschis un dosar pt credit ipotecar in valoare de 87.000 de euro (platibil in lei), cu avans de 15% , daca acum am stabilit cu vanzatorul cursul euro la 4,73 , iar euro va continua sa creasca, poate sa imi ceara diferenta de curs, sau e legal sa-mi ceara ?
ati semnat contractul cu vanzatorul? verificati atent clauzele
adriandimitriu, utilizator
doar precontract, contractul il semnam dupa ce semnez la banca, apoi mergem la notar.
Daca pana atunci va urca euro, pot sa ma astep sa-mi ceara diferenta ?
verificati clauzele, totusi, chiar daca e precontract, e in functie de modul in care a fost intocmit actul. si cereti o consultatie avocatiala cu actele in fata. creditul este in lei, zic bine? teoretic totul e posibil, insa fiecare are propria parere
adriandimitriu, utilizator