avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 995 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Furt incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Furt incalzire

Buna ziua, sunt intr-o situatie mai delicata in care suspectez ca am platit caldura vecinilor.Doua familii suntem pe acelasi contor de caldura iar cu defalcarea se ocupa vecinul cu care suntem legati iar administratorul este responsabil doar cu semnarea actelor si afisarea chelutielilor.(am aflat ulterior,nu ne-a spus nimeni asta).Banuiesc ca sunt multe ilegalitati aici. De cand ne-am mutat acolo am platit sume exagerate la caldura. Apartamentul nostru are aproximativ 70 mp,iar al lor banuiesc ca 150,dar nu pot dovedi asta.As dori sa se faca o recalculare a spatiului incalzit pentru amandoua apartamente.Problema este : in cazul in care ei nu sunt de acord cu aceasta recalculare ce pot face?
Nu prea ne intalnim cu astfel de situatii. Poate nu stati la bloc unde, asa cum spuneam, asemenea situatii nu se prea intalnesc. Totusi, sa zicem ca doua spatii de locuit sunt alimentate cu energie termica din acelasi loc si contor. Va aflati in clasica situatie de defalcare a consumurilor in pausal, adica repartizarea costurilor cu incalzirea se face dupa suprafata utila a fiecarui spatiu de locuit - asta in conditiile in care instalatia de incalzire a celor doua spatii este bine proiectata si echilibrata (adica proprietarii nu au modificat SET-ul instalatiei de incalzire).
Pentru a incepe demersurile despre care faceti vorbire, trebuie sa cunoasteti aceste aspecte, sa stiti care sunt conditiile dupa care administratorul face repartizarea costurilor si nu tine figura ca banuiti ca vecinul dvs are o suprafata de 150 mp, dar nu puteti dovedi. Aceste informatii trebuie sa fie certe si verificate de administrator, altfel, daca o sa ramaneti in acelasi sistem de repartizare a costurilor, o sa achitati incalzirea la fel si la anul...
Incercati sa aflati toate aceste lucruri, vedeti daca puteti face ceva in vederea recuperarii unor sume. Eu daca as fi in situatia dvs. mi-asi procura un gigacalorimetru de apartament si as termina povestea (costul energiei platite in plus se va amortiza foarte repede).
Si da, sunt unii care profita de vecinii de bloc, de casa, de ce mai vreti dvs...
va multumesc pentru raspuns.sa va detaliez situatia: stam la casa unde sunt 6 apartamente in curte. sunt 2 contoare de caldura in curte. la unul suntem legate 2 apartamente iar la celalalt restul de 4 apartamente. pe lista cheltuielilor unde scrie suprafata locuibila apare 24 si nu stiu ce reprezinta acest indice,ca sigur nu e suprafata incalzita.noi am incercat sa il intrebam pe administrator ce este si cum se calculeaza incalzirea insa acesta n-a stiut si n-a vrut sa ne raspunda,a zis ca el e doar cu semnatura,iar cu defalcarea se ocupa vecinul cu care suntem legati la contor.acum nu stiu exact ce spatiu au vecinii,insa pe factura la ei scrie acela indice 25,dar din moment ce nu stiu ce inseamna si cum se calculeaza,nu pot sa ma pronunt.de aceea as vrea sa fie recalculat spatiul incalzit de cei de la colterm sa vedem efectiv pe ce suprafata platim noi si pe ce suprafata platesc ei,pentru ca ei au vizibil un spatiu mai mare si au si camere in pivnita,insa factura noastra este aproape identica cu a lor. eu nu pot sa ii fortez sa ma lase sa ma plimb la ei prin casa sa vad ce spatiu au.
Da, am banuit ca nu stati la bloc. Puteti incerca sa mergeti la Colterm sa intrebati si sa clarificati situatia - aceasta daca o sa gasiti intelegere acolo. Furnizorul de energie termica are montate cele doua gigacalorimetre si cam gata, adica furnizare, facturare, incasare. Ei, de obiciei ei mai au acces si la alte informatii. Puteti cere sa va arate contractul de furnizare, poate gasiti ceva pe acolo (poate va da si o copie, care de fapt trebuie sa mai fie la cineva, vedeti poate administratorul o are).
Pe mine ma nedumereste atitudinea administratorului... Pai ziceti ca nu stie, ca el doar semneaza... pai ce semneaza si ce rol are el in toata povestea?
Va sugerez sa apelati la un ajutor tehnic, adica cineva care stie cum se lucreaza cu aceste informatii, suprafete utile, SET-uri, repartizari de costuri.
Sunteti organizati in as. proprietari? Din punctul meu de vedere, ar trebui, pentru ca altfel se discuta in aceste cazuri si nu trebuie ca dvs. sa va plimbati prin casa(le) vecinilor.
administratorul este doar de fatada,cel care se ocupa de calcule este vecinul,desi nu stiu sa aibe astfel de competente si nu stiu de ce a omis sa ne spuna acest lucru.o sa merg la colterm sa intreb pe ce spatiu platesc eu efectiv caldura.se pare ce nimeni nu ne poate spune ce platim de fapt.toti ne ametesc ca sunt calcule complicate si ca nu intelegem noi,dar chiar daca nu intelegem si sunt convinsa ca sunt calcule complicate,nu inteleg de ce nu ne-ar justifica factura.ce sa mai zic...
Nu ati precizat aspecte relevante
Administratorul pe care il suspectati este retribuit?
Despre ce lista faceti vorbire?
Va referiti la lista de intretinere?
Daca exista 2 bransamente pentru 6 consumatori,contractele de furnizare ,respectiv cele 2 facturi sunt emise pe numele cui ?

Alte discuții în legătură

Cum este corect calculata caldura la un bloc din bucuresti care a fost contorizat cu repartitoare de costuri iar ulterior sa renuntat la ele mihaelutza41 mihaelutza41 Din acest an la noi in bloc sa renuntat la repartioarele de costuri la caldura si am trecut din nou la sistemul pausal{adica se calculeaza caldura pe suprafata ... (vezi toată discuția)
Daca stau etajul 4, iar caldura e in sistem pausal am ceva reduceri? liv1u liv1u Am o problema si administratorul nu ma poate lamurii, v-as fi recunoscator daca m-ati putea lamurii in urmatoarea problema: - am renuntat la repartitoare si ... (vezi toată discuția)
Calcul repartizare factura caldura dupa schimbare de calorifere ursulina ursulina Bună ziua! In urma inventarierii caloriferelor din bloc, s-a constatat o mărire a SET-ului prin montarea unor calorifere mai mari sau a suplimentării ... (vezi toată discuția)