Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cedare de actiuni SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cedare de actiuni SRL

am si eu o intrebare.suntem 3 actionari in firma,prin comun acord am fost prin notariat si cele 2 pers mi-ai cedat mie actiunile.nu am fost la registrul comertului sa fac schimbarea.....pentru ca unul din ei nu mai vrea sa semneze(nu vrea sa mai cedeze).nu stiu cum ar trebui sa procedez.ma puteti ajuta?
Trebuie sa stim exact ce act ati intocmit la notar. Daca s-a intocmit o hotarare prin care ceilalti asociati v-au cesionat partile sociale nu mai aveti nevoie de alt accept. Puteti depune dvs. hotararea la registru comertului alaturi de un act constitutiv actualizat pe care trebuie sa-l semnati in calitate de unic asociat.
da.e act de cesionare.....dar am inteles ca la registrul comertului trebuie sa fie toti asociatii ca sa semneze......si unul din ei nu mai vrea sa cesioneze partea lui.....cum procedez?