Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... 14 ani, pasaport, calatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

14 ani, pasaport, calatorie

suntem divortati, eu am custodia, iar fiul nostru va implini 14 ani. are nevoie de acordul celuilalt parinte pt a obtine cartea de identitate, pasaportul si apoi calatori in Spania, insotit de o ruda?
Ce inseamna " eu am custodia" ? Ce scrie in hotarare, aveti copilul in incredintare sau exercitati autoritatea parinteasca in comun cu tatal ?
in hotarare (data 2004) scrie doar ca mi se incredinteaza minorul pt crestere si educare, nimic mai mult.
Nu aveti nevoie de acordul tatalui pt nimic. Peste tot veti prezenta acea hotarare.
dar pt calatoria in Spania?
Puteti calatori oriunde.