Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mana dreapta in ghips - legal, e voie sa conduci?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mana dreapta in ghips - legal, e voie sa conduci?

Buna ziua,
As dori sa știu dacă exista vreun articol in legislatie care interzice conducerea unui autovehicul cu cutie automata când mana dreapta este in ghips.
Multumesc.
Un singur raspuns autorizat de la dl.avocat Marcel Mihalache...La limita legii iti asumi raspunderea.Niciodata politia nu va da in scris asa ceva.Un sfat:amana drumul pana cand scoti mana din ghips.
Si eu cred ca este mai bine sa amanati deplasarea. Ganditi-va ca o lovitura accidentala in ghips poate provoca o durere care sa va blocheze reactiile timp de cateva secunde, posibil fatale.
Daca totusi, sunteti obligat sa o faceti exista pentru astfel de cazuri un maner sferic care se fixeaza cu un colier de volan si joaca rolul unei manivele permitand rotirea volanului cu o singura mana.