Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Demolare anexe retrocedate - se pot opune fostii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Demolare anexe retrocedate - se pot opune fostii chiriasi ?

Buna seara,

Se da urmatoarea situatie :
- pe un teren pe care se afla trei corpuri de cladiri C1 C2 si C3, justitia a retrocedat fostilor proprietari terenul liber (curtea) si anexele C2 si C3, fostii chiriasi cumparand cu legea 112/1995 corpul principal C1, care in prezent se afla in proces.

Intrebarea este : exista vreun temei juridic prin care fostii chiriasi pot impiedica proprietarii sa demoleze anexele C2 si C3? Mentionez ca in prezent acestia impiedica proprietarii sa intre in curte.

Multumesc !
Daca aveti acte de proprietate, mergeti la primarie si cereti autorizatie de demolare. Pentru demolare nu trebuie cerut acordul vecinilor.
Cum nu va lasa sa intrati pe terenul dumneavoastra. Apelati la un executor judecatoresc care sa va ajute sa va delimitati proprietatea si calea de acces.