Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot avea 2 contracte de munca in acelasi timp?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot avea 2 contracte de munca in acelasi timp?

Se poate sa am 2 contracte de munca active a cate 8 ore pe zi in acelasi timp?
Am inceput sa lucrez la firma B in 12.06.06 - in acelasi timp am ramas cu contract activ la firma A pana la 31.08.2007, perioada impartita astfel:
- de la 12.06.06 pana la 31.08.06 in concediu de odihna, timp in care am primit salariu si am platit contributii la stat la ambele locuri de munca
- de la 01.09.06 pana la 31.08.07 am avut concediu fara plata la vechiul loc de munca, firma A.
Am vorbit la firma B la care m-am angajat in 12.06.06 si mi s-a spus ca nu e nicio problema atat timp cat pot sa dovedesc ca s-au platit contributiile la stat.
Cum se opereaza in cartea de munca?
Cum e privita situatia dpdv legal? Unde as putea sa ma interesez?
Multumesc foarte mult de raspuns.
In conformitate cu prevederile codului muncii:
Art. 35. - (1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe functii, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.
(3) Salariatii care cumuleaza mai multe functii sunt obligati sa declare fiecarui angajator locul unde exercita functia pe care o considera de baza.

in consecinta , puteti avea 2 CIM cu timp de 8 ore, daca dumneavoastra faceti fata sa munci la ambele locuri de munca si va realizati norma de munca.
Carnetul de munca este tinut de firma unde se exercita functia pe care salariatul o considera de baza, iar celalalt angajator va emite adeverinta care sa dovedeasca vechimea in aceea unitate.