Forum Discuţii juridice Executare silită Presciptie drept executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Presciptie drept executare silita

V-as ruga sa imi mentionati mai exact data de la care incepe sa curga presciptia dreptului de a cere executare silita.Stiu ca acesta este de 3 ani,dar incepand de cand?
Intr-un litigiu avut cu EFG Retail Services,prima instiintare am avut-o pe data de 22 apr.2010 iar de la Departamentul de Recuperare Credite in data de 25 mai 2010.Dupa numeroase dscutii cu fima dar si cu multe firme de recuperare si dovezi ale platilor mele,de la sfarsitul anului 2012 nu am mai primit nimic. Judecatoria sect.3,Biroul de Executare Silita a dispus incuvintarea executarii mele silite in sedinta din 3.06.2013, pe care am primit-o astazi,21 aug.2013 de la Birou Executor Judecatoresc Timnea Vicentiu Pascal.

Va multumesc,
In practica judiciara s-a decis ca. momentul de la care începe sa curga termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita a unui titlu executoriu reprezentat de o hotarâre judecatoreasca este acela al ramânerii definitive a acesteia.
5 iunie 2016.

3 ani de la :
- data incetarii contractului;
- ultima plata;
- data decralarii scadentei anticipate;
- scadenta ultimei rate;
- efectuarea ultimului act de executare;

etc.

In functie de speta concreta, data de inceput poate fi oricare din variantele de mai sus, sau altele. Doar cine vede dosarul va poate spune exact.
Daca ati facut vreo plata voluntara sau ati semnat un angajament de plata, acestea intrerup termenul de prescriptie.