Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA cosmeticiana, pot angaja?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA cosmeticiana, pot angaja?

Buna ziua,

Am o rugaminte sa ma ajutati in urmatoarea problema: este vorba despre un pfa-cosmeticiana, in curand intentioneaza sa inchirieze un spatiu unde vrea sa si angajeze personal.1
1) Ai voie ca pfa sa angajezi personal?
2) trebuie depusa declaratia 112 exact ca la srl?
1. Da. Are dreptul sa faca angajari. Va trebui sa inregistreze CIM in programul Revisal, anterior inceperii activitatii.

Conf art 17 alin 1 OUG 44/2008 un PFA îşi poate desfăşura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, în calitate de angajator, terţe persoane cu contract individual de muncă, încheiat în condiţiile legii.

2. Da. Va trebui sa intocmeasca state de plata, D112, pontaje.
Va multumesc foarte mult. In prezent . acest pfa nu are o casa de marcat, are facturier si chitantier, presupun ca o sa trebuiasca sa isi achizitioneze o casa de marcat, nu-i asa?
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc mult pt ajutor.