Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA: bon fiscal sau factura?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA: bon fiscal sau factura?

Buna ziua!
Sunt PFA, cod principal de activitate 7810 ”Activitati ale agentiilor de plasare a fortei de munca”, mai exact consultanta, recrutare si selectie personal. Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza in momentul in care am un contract cu o persoana fizica, PFA sau SRL. Am nevoie de facturier, casa de marcat? Trebuie sa le inregistrez pe la vreo institutie a statului? Mai trebuie sa mai cunosc si alte informatii?
Aveti nevoie de facturier si chitantier, nu trebuie sa le inregistrati la institutiile statului.
Da, mai trebuie sa cunoasteti multe, ar trebui sa consultati un specialist.
Daca prestarea este catre o persoana fizica atunci nu este nevoie de casa de marcat? Este vreo exceptie in acest sens?
Da, se poate interpreta ca nu se incadreaza la servicii directe, aceste servicii fiind defapt intermedieri, am avut situatia asta si acesta a fost un raspunsul pe care l-am primit oficial.
Dar, fiindca exista loc de intrepretari recomand utilizatorului sa se intereseze si la administratia fiscala de care apartine.
Daca are contractul cu persoana fizica asta nu inseamna ca presteaza un serviciu direct catre populatie?

Eu asa il vad.
Va multumesc pentru informatii.