Forum Discuţii juridice Executare silită Poate executa silit ANAF veniturile unei PFA pentru ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poate executa silit ANAF veniturile unei PFA pentru stingerea datoriilor persoanei fizice?

Daca eu, ca persoana fizica, am datorie la ANAF si imi infiintez un PFA, iar aceasta persoana JURIDICA incaseaza bani lunar, poate fi PFA executat silit de catre ANAF pentru datoriile persoanei fizice?

Mentiune : veniturile obtinute prin PFA sunt singurele mele venituri.

Datoria pe care ANAF o are de recuperat de la mine este din cauza ca am urmat o academie de stat gratuita si trebuia sa lucrez 10 ani in aparatul de stat, dar am demisionat. Prin urmare, trebuie sa restitui cheltuielile de scolarizare.

INTREBARE : poate ANAF sa execute legal veniturile PFA? Cat din aceste venituri poate executa, avand in vedere ca este singura mea sursa de castig material.
PFA nu este o persoana juridica :)
PFA nu are personalitate juridica distincta de persoana care a constituit PFA.
Da, poate. Singurul impediment este separatia de patrimonii, dar este doar dilatoriu pentru ca daca persoana fizica nu are bunuri, se va trece la bunurile dobandite prin PFA.
Da, poate sa va execute si se practica.
2) Infiintati PFAul cu patrimoniu de afectatiune (consultati un specialist). Anaf o sa va execute oricum insa cel putin veti avea cum sa va aparati in instanta.
Credeam ca exista o diferenta intre PFA si persoana fizica, in acest sens (in speta mea). Urmeaza sa fie infiintat PFA-ul si lunar se vor incasa bani intr-un cont al PFA-ului. ANAF va pune poprire pe cont, executa 100% din incasari? Nu se aplica prevederea cu 1/3 din venituri?

Se poate incheia o intelegere legala cu ANAF prin care eu ma oblig la restituirea sumei in rate lunare?