Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma

Buna ziua,
as vrea sa evaluez diferenta de complexitate/ cost la infiintarea unei companii ce are ca actionar unic o alta companie versus infiintarea unei companii ce are ca actionar unic o persoana fizica.
E semnificativ mai complicat in primul caz? Ar putea exista probleme pe termen lung?
Multumesc de feedback
Eu nu vad care ar putea fi diferenta de cost la infiintare. Dar daca este, e una nesemnificativa.

Complicatia este ca trebuie hotarare AGA la prima societate pt infiintarea celei de a doua, dar in rest nu cred ca este ceva special. In acest caz depunerea capitalului social se face de catre societatea asociat.

Nu vad care ar putea fi problemele pt termen lung. Daca cineva a intampinat probleme sa ne spuna :)
Probleme pe termen s-ar putea ivi daca asociatul persoana juridica ar intra in faliment....
Va multumesc!