Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sistare furnizare apa rece - legalitate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sistare furnizare apa rece - legalitate

este legal ca societatea care distribuie apa rece unei asociatii de locatari(societate administrata de consiliul judetean)sa intrerupa distribuirea apei RECI tuturor locatarilor pe motiv ca sunt cativa care nu si-au platit consumul de apa rece( proprietarul cu datoria ce mai mare fiind primaria orasului)?
Prin contract furnizorul de servicii apa ,isi asuma responsabilitatea la inregistrarea de debite sa sisteze provizoriu furnizarea utilitatilor-pana la achitarea debitului acumulat
Nu omiteti aspectul ca furnizorul de servicii detine contract de furnizare apa incheiat cu asociatia de proprietari care in cazul dvs se inregistreaza cu debite
teo53 a scris:
este legal...?

Da, este legal. Orice furnizor trebuie sa incaseze bani de la clientii sai pentru a functiona, a se aprovoziona, a intretine reteaua de productie si distribuitie, a achita salariile, taxele, impozitele... Atunci cand clientul nu mai plateste furnizorul isi redimensioneaza activitatea, ichide, trage obloanele...