Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poate pierde copilul fata mea?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poate pierde copilul fata mea?

buna seara,fata me a fost casatorita timp de 6 luni.din casatoria lor a rezultat un baiatel...a facut divortul si custodia..fata mea locuieste in madrid,are mutatie si ea si copilu..este ingrijit sanitar..toate actele au fost depuse la dosar...fostul ginere a facut recurs pentru dreptul la vizite..si alt proces unde intreaba ,,unde este locuinta mamei,,....chiar daca la dosar sunt actele cu mutatia...mentionez ca el este in germania..acolo lucreaza..acum intreb are posibilitatea sa o oblige sa se intoarca in romania cu copilu atata timp cat ea are o viata aici in spania?..aici lucreaza:(...
Nu cred că tatăl va obţine custodia, însă are dreptul să solicite program de vizită şi de participare la luare deciziilor ce-l privesc pe minor., adică să aibă loc exercitarea autorităţii părinteţi în comun, de ambii părinţi.În acest sens este şi legea.
multumesc pentru raspun,as vrea sa mentionez ca el are un program de vizite de doua ori pe luna...la domiciliu mamei..si cum mama si copilu are domiciliu in madrid..si el sta in germania...