Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Divort
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Divort

Buna .locuiesc în germania,sunt căsătorit și am o fetita de 1 an.de 1 an de vreme eu si nevasta nu prea ne intelegem.ma acuza ca o înșel si din cauza asta am.ajuns la certuri si sa ne lovim.acum eu am interdicție sa imi vad fata si sa merg la locuința timp de 10 zile...apoi daca ea vrea cred ca ma scoate din casa .clar,voi pierde custodia ..daca ajungem in tribunal si ea câștigă nu o sa mai am voie să îmi vad fetita?Si inca ceva .copilu rămâne pe numele din certificat sau ea va primi numele mamei odata ce ea și-l va cere pe cel vechi?dacă divorțam la notar si ne intelegem de comun acord,plătind pensie alimentare pot sa am dreptul sa fie si cu mine?
VasileeVasi, utilizator
Buna ziua! Opinia juridica pe care v-o putem oferi se intemeiaza pe legislatia romana, astfel incat orice procedura accesati in Germania va fi supusa legislatiei germane. In Romania, aspectele care se analizeaza in divorturile cu minori privesc locuinta minorului, autoritatea parinteasca (deciziile cu privire la minor), programul de vizita al parintelui nerezident, obligatia de intretinere a minorului. Zi frumoasa!