Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Granituire intre vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Granituire intre vecini

Am nevoie de consultanta pe tema regulilor de granituire intre doua proprietati.
Cum procedez sa stau de vorba cu un specialist ?
Grăniţuirea se poate face amiabil sau prin instanţă. Amiabil, dacă cei 2 proprietari se înţeleg asupra hotarului care separă cele 2 fonduri sau în instanţă,caz în care, în urma unei expertize topo-cadastrale, instanţa va stabili amplasamentul acestuia.
Căutaţi un avocat, -acesta este "un specialist" şi expuneţi problema. Eventual, solicitaţi d-voastră unui expert topograf să efectueze măsurătorile terenurilor limitrofe. Cele 2 proprietăţi au cadastrul făcut-