Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care sunt creditorii in urmatoarea situatie?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care sunt creditorii in urmatoarea situatie?

Buna seara.Va rog sa-mi spuneti care sunt creditorii in urmatoarea situatie:

furnizori pe credit in suma de 10.000 ron;

clienti pe debit in suma de 1200 ron.
Multumesc.
In cazul clientilor cu sold debitor d-voastra sunteti creditorul, acestia figurand in ev.contabila cu un sold debitor (adica aveti de incasat de la clientii respectivi).
Pentru furnizorii cu sold creditor, furnizorii sunt creditorii ( aveti sume de plata catre acestia).