avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Care sunt creditorii in urmatoarea situatie?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Care sunt creditorii in urmatoarea situatie?

Buna seara.Va rog sa-mi spuneti care sunt creditorii in urmatoarea situatie:

furnizori pe credit in suma de 10.000 ron;

clienti pe debit in suma de 1200 ron.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: econo , utilizator 10:58, 26 August 2013
In cazul clientilor cu sold debitor d-voastra sunteti creditorul, acestia figurand in ev.contabila cu un sold debitor (adica aveti de incasat de la clientii respectivi).
Pentru furnizorii cu sold creditor, furnizorii sunt creditorii ( aveti sume de plata catre acestia).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasat in plus pe chitanta Mariralu Mariralu Buna ziua, La reglarea unei fise a unui client am observat ca : - desi s-a facut chitanta pe suma de 1200 lei , in casa s-a inregistrat , din ... (vezi toată discuția)
Recuperare datorie prin terta persoana RAD NICOLETA RAD NICOLETA DORESC SA STIU DACA UN FURNIZOR CARE ARE DATORII CATRE STAT SI NU LE POATE PLATII PT CA NU ISI RECUPEREAZA BANII DE LA CLIENTI POATE SA CEARA STATULUI SA ... (vezi toată discuția)
Bilete la ordin refuzate de banca care depasesc soldul unui client chereci chereci am un client care are un sold scadent de 40.000 ron. Eu am bilete refuzate de banca emise de client de 40.000. pe langa aceste bilete refuzate mai am 3 ... (vezi toată discuția)