Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... RECUPERARE DATORIE PRIN TERTA PERSOANA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

RECUPERARE DATORIE PRIN TERTA PERSOANA

DORESC SA STIU DACA UN FURNIZOR CARE ARE DATORII CATRE STAT SI NU LE POATE PLATII PT CA NU ISI RECUPEREAZA BANII DE LA CLIENTI POATE SA CEARA STATULUI SA INTERVINA PRIN PROPRIREA CONTULUI CLIENTULUI RESPECTIV? SI DACA DA ,IN CE CONSTA ACEASTA PROPRIRE.
MULTUMESC !
Buna seara.
:oops: Scrisul cu majuscule este agresiv ,cititi instructiunile de postare .
Nu . Instututiile statului prin reprezentanti lor nu se ocupa de debitorii societatilor de la care are de incasat datoriile .
Societatea creditoare trebuie sa se indrepte impotriva clientilor rau platnici pentru a-si recupera creantele fie pe cale de mediere fie intentand actiuni in instanta.
Poprirea la care faceti vorbire o pot face institutiile statului doar pe conturile si in cel mai rau caz pe bunurile societatii ce nu-si plateste impozite(furnizorul cum scrieti dvs.).
Sa apeleze soc. respectiva la un jurist pentru a incepe demersurile recuperarii creantelor pana nu este prea tarziu.
Succes !
Cu respect,Alexa...

spuneti contabilei sa faca un extras de cont sa confirmati soldurile conturilor la rauplatnici si apoi sa faceti cerere la afp anexand copii dupa confirmarile de sold solicitand ca afp sa incaseze in numele dvs sumele restante pt stingerea datoriilor

in situatia mea chiar a dat rezultate:D, insa nu excludeti varianta procedurii somatiei de plata prin judecatorie

succes =D>
creditorul poate solicita recuperarea creantelor de la debitori, prin procedura somatiei de plata. este mult mai simplu asa.