Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez in continuare de indemnizatie crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez in continuare de indemnizatie crestere copil?

buna ziua!in prezent sunt in concediu de crestere copil si mai am 7 luni din acesta, timp in care intentionez sa raman din nou insarcinata.as beneficia mai departe de indemnizatia de crestere copil daca ma intorc la serviciu doar pentru cateva luni, dupa care sa intru iar in concediu de crestere copil?sunt bugetar, am vechimea necesara pt a mi se acorda indemnizatia.multumesc!
Potrivit art.2 din OUG nr.111/2010:
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
.....
g) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului;

Astfel, perioada eligibila la dvs pentru CCC 2 va fi constituita dintr-o perioada in care ati fost in CCC pentru primul copil si o perioada in care ati revenit la munca.
In speta, veti putea beneficia din nou de indemnizatia CCC pentru cel de-al doilea copil.
1. Daca veti naste dupa ce se va termina concediul crestere copil (CCC1), reluati activitatea si apoi puteti beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si apoi de CCC2.

2. In cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de CCC2 si indemnizatia aferenta intra si lunile in care ati fost in CCC1.

multumesc!