Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociat 33%SRL. Poate lucra fãrã contract ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociat 33%SRL. Poate lucra fãrã contract ?

Un asociat al unui SRL poate să desfășoare activități în cadrul firmei fără contract ? El este angajat cu contract de 8 ore pe alta firma unde nu este asociat.
Asociatii care nu sunt administratori, de regula nu pot desfasura activitate in societate fara CIM. Depinde foarte mult de prevederile actului constitutiv.
Nu este obligatoriu ca un asociat sau administrator de SRL sa aiba contract de munca ... exercitarea atributiilor se face in baza actului constitutiv al societatii sau al contractului de mandat.
Daca e administrator, poate lucra in baza unui contract de mandat. Daca e numai asociat, atunci poate lucra in baza unui contract de munca partial. Pot exista exceptii, insa nu ati spus ce obiect de activitate are societatea si ce prevede actul constitutiv.
Doinita Stingaciu, Avocat
Nu cred ca are vreo relevanta ce activitatea are societatea. Orice asociat isi poate exercita atributiile in baza actului constitutiv al societatii sau al contractului de mandat.

Un administartor SRL paote avea si c.i.m. nu numai contract de mandata.
Asociatul nu este administrator ci simplu asociat. SRL-ul are ca obiect de activitate : 4711 Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun .Ce trebuie sa fie menționat în actul constitutiv, astfel încât asociatul să nu încheie CIM sau CMP ?
whynotsteff, utilizator