avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt obligat sa ma angajez dacă sunt administrator ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt obligat sa ma angajez dacă sunt administrator SRL?

Bună ziua, sunt administrator la propria firma, un srl. Soția este unic asociat. Domeniu de activitate este comerțul. Întrebarea mea este ca în cazul în care eu doresc sa lucrez (adică sa vând) la magazin, din punctul de vedere legal, sunt obligat sa ma angajez? Mulțumesc
Ultima modificare: Vineri, 16 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Ommatol04 , utilizator 22:08, 15 Februarie 2018
Administratorul unui SRL isi poate desfasura activitatea in baza actului de numire sau a contractului de mandat.

Vedeti si acest articol
[ link extern ]
Mai exact eu pot ocupa funcția de vânzător fără sa fiu angajat? Mulțumesc
Ultima modificare: Joi, 15 Februarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu puteti ocupa o anumita functie fara sa fiti angajat, dar in calitate de administrator daca aveti stabilit prin actul constitutiv sau decizia de numire aveti stabilite si atributii de vanzator , atunci le puteti exercita fara a mai avea nevoie de c.i.m.

Mulțumesc pentru timpul acordat. O seara buna
Cornel Vasile a scris:

Nu puteti ocupa o anumita functie fara sa fiti angajat, dar in calitate de administrator daca aveti stabilit prin actul constitutiv sau decizia de numire aveti stabilite si atributii de vanzator , atunci le puteti exercita fara a mai avea nevoie de c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ca asociat si administrator al unei societati comerciale, pot lucra fara contract individual de munca? adriacst adriacst Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema . Eu si sotul meu suntem asociatii unei SRL, eu detin si calitatea de administrator. Am deschis un ... (vezi toată discuția)
Asociat 33%srl. poate lucra fãrã contract ? whynotsteff whynotsteff Un asociat al unui SRL poate să desfășoare activități în cadrul firmei fără contract ? El este angajat cu contract de 8 ore pe alta firma unde ... (vezi toată discuția)
Contractul de mandat al administratorului trebuie inregistrat la registrul comertului? mihaelacalin2009 mihaelacalin2009 Buna seara! Lucrez la o societate unde asociat unic este Consiliul Local. Administratorul societatii (SRL) are aprobat un contract de mandat prin hotarare de ... (vezi toată discuția)