Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt obligat sa ma angajez dacă sunt administrator ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt obligat sa ma angajez dacă sunt administrator SRL?

Bună ziua, sunt administrator la propria firma, un srl. Soția este unic asociat. Domeniu de activitate este comerțul. Întrebarea mea este ca în cazul în care eu doresc sa lucrez (adică sa vând) la magazin, din punctul de vedere legal, sunt obligat sa ma angajez? Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Administratorul unui SRL isi poate desfasura activitatea in baza actului de numire sau a contractului de mandat.

Vedeti si acest articol
[ link extern ]
Mai exact eu pot ocupa funcția de vânzător fără sa fiu angajat? Mulțumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu puteti ocupa o anumita functie fara sa fiti angajat, dar in calitate de administrator daca aveti stabilit prin actul constitutiv sau decizia de numire aveti stabilite si atributii de vanzator , atunci le puteti exercita fara a mai avea nevoie de c.i.m.

Mulțumesc pentru timpul acordat. O seara buna
Cornel Vasile a scris:

Nu puteti ocupa o anumita functie fara sa fiti angajat, dar in calitate de administrator daca aveti stabilit prin actul constitutiv sau decizia de numire aveti stabilite si atributii de vanzator , atunci le puteti exercita fara a mai avea nevoie de c.i.m.