Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Daca in urma unui incendiu s-a facut o cercetare de catre colegii de la Protectia Muncii si s-au gasit persoanele vinovate (care au dat declaratii scrise), se pot emite decizii de sanctionare pe baza referatului intocmit,sau trebuie facuta alta cercetare? Precizez ca notele explicative au fost date fara convocare scrisa.
Va multumesc!
Trebuie facuta cercetarea disciplinara in adevaratul sens al procedurii.
Astfel, pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

Nu este îndeplinita conditia cercetarii prealabile în cazul în care angajatorul a procedat doar la luarea unei note explicative din partea salariatului, fara sa-i aduca la cunoştinta învinuirea şi fara sa-i acorde dreptul de formula aparari şi motivatii şi de a prezenta dovezi.
Notele de relatii, referatele, notele explicative nu fac dovada efectuarii cercetarii prealabile. Aşadar, angajatorul trebuie sa dovedeasca faptul ca a convocat în scris salariatul, precizand obiectul, data, ora şi locul întrevederii.