Forum Discuţii juridice Executare silită Popriri salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Popriri salariu

Cum se procedeaza in cazul in care executorul judecatoresc dispune infiintarea popririi pe drepturile salariale ale unui salariat avand in vedere ca Art. 780. - alin.(5) prevede ca :

Nu sunt supuse executarii silite prin poprire:

c) sumele aferente platii drepturilor salariale viitoare, pe o perioada de 3 luni de la data înfiintarii popririi. Atunci când asupra aceluiasi cont sunt înfiintate mai multe popriri, termenul de 3 luni în care se pot efectua plati aferente drepturilor salariale viitoare se calculeaza o singura data de la momentul înfiintarii primei popriri.

Se va infiinta poprirea iar drepturile se vor retine la prima plata a drepturilor salariale dupa ce trec cele 3 luni ?
Buna ziua,

Faceti o confuzie. Prevederea citata de dvs se aplica doar atunci cand este pusa poprire pe contul unei persoane juridice. Doar aceasta are dreptul sa isi ridice drepturile salariale, de pe contul poprit, timp de 3 luni de la data infiintarii popririi. Ulterior, nu mai are acest drept.
Poprirea pe veniturile unui salariat se infiinteaza deindata, asupra cuantumului de 1/3 din veniturile lunare nete pentru o executare silita si 1/2 pentru mai mult de o executare silita.
ContSters214341, utilizator
Corect, multumesc.