Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plus la inventar si casa foarte mare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plus la inventar si casa foarte mare

Buna ziua,
Am constatat ca avem o valoare mai mare a produselor din gestiune in programul de gestiune decat in balanta. Ce se poate face pentru a regla situatia? A fost o perioada in care nu s-au intocmit bonuri de consum corect pentru facturile emise, si au ramas in stoc.
In cazul in care casa este foarte mare, cum putem din punct de vedere contabil sa scadem valoarea acesteia?
Va multumesc!
Cu stima Nico.
Efectuati o inventariere la acea gestiune si inregistrati diferentele in contabilitate. Inventarierea cf Ordin 2861/2009 cu decizie, pv inventariere, lista inventariere, etc.

PS: Nu inteleg la ce va referiti cand ati spus : "nu s-au intocmit bonuri de consum corect pentru facturile emise.."
Ioan Petru Butariu, Contabil
Iar ca inregistrari contabile, plusul il veti inregistra :
3XX = 758 "Alte venituri din exploatare", venit impozabil
aceeasi inregistrare si pentru a regla soldul de casa :
5311=758
pai, nu s-au scos din gestiune pe bonul de consum toate produsele care au fost montate in anumite lucrari, au ramas efectiv in stoc si faptic nu le mai avem. deci problema este mai mare, deoarece in contabilitate avem o valoare, faptic o alta valoare si in programul de gestiune alta valoare, valoarea din contabilitate fiind mai mica decat ce avem in program si faptic.

Am inteles.

Valorile care "conteaza" sunt cele din contabilitate si cele din inventarul faptic. Reglati corespunzator inventarului faptic, evidenta contabila, inregistrand in conturi si apoi repuneti in programul de gestiune stocul faptic.
Ioan Petru Butariu, Contabil
ok!
va multumesc!