Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurarea ANAF
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurarea ANAF

Sunt angajata pe post de secretar-dactilograf in cadrul anaf ( in teritoriu, intr-o directie generala a finantelor publice din tara). Postul meu este singurul de acest fel. Odata cu restructurarea anaf, postul meu a disparut, la fel si altele care faceau parte din acelasi serviciu ( cum ar fi arhivar, telefonist, muncitor, femei de serviciu etc.). Serviciul la care eu am fost angajata s-a unit cu alte servicii ( contabilitatea, personal etc). De ce postul meu a fost desfiintat, si in alte judete nu s-a intamplat acest lucru, (exista posturi de secretara chiar doua-trei)? De ce preavizul este semnat de catre directorul de la regionala, atat timp cat nu au fost constituite regiuni si eu nu am fost angajata de regiune si de directia generala a judetului de care apartin? Este legal?
De ce postul meu a fost desfiintat, si in alte judete nu s-a intamplat acest lucru, (exista posturi de secretara chiar doua-trei)?

Numai cei din conducerea superioara a ANAF-ului va poate raspunde la aceasta intrebare. Noi doar ne putem da cu parere de ce afost desfiintat intr-un judet si in altul nu un post de secretar-dactilograf.

De ce preavizul este semnat de catre directorul de la regionala, atat timp cat nu au fost constituite regiuni si eu nu am fost angajata de regiune si de directia generala a judetului de care apartin? Este legal?

In principiu, instiintarea de preaviz se semneaza de catre reprezentatul legal al angajatorului. Daca institutia a fost supusa reorganizarii si nu mai exista , atunci se va semna de catre noul reprezentant .