Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Acordare deducere suplimentara
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Acordare deducere suplimentara

Buna ziua,
Va rog foarte mult sa ma lamuriti in urmatoarea situatie:
Un salariat are impreuna cu sotia sa un teren agricol in zona montana in suprafata de 5,44 ha. Sotia sa, conform declaratiei pe proprie raspundere, nu are venituri impozabile. Intrebarea este: sotia poate fi considerata in intretinerea sotului pentru a putea beneficia de deducere suplimentara la calcularea impozitului pe veniturile sale salariale? Multiumesc.
Potrivit art.56 din Codul fiscal deducerea personala se acorda pentru persoanele aflate in intretinerea contribuabilului. Alin.(7) al art.mentionat prevede ca nu sunt considerate persoane aflate in intretinere,persoanele fizice care detin terenuri agricole si silvice in suprafata de peste 20000 mp in zonele montane.Detinand impreuna cu sotia un teren agricol in zona montana in suprafata de peste 50000 de mp,nu puteti beneficia de deducere,pentru sotie,la calculul impozitului pe veniturile salariale.
Cf. art.56 ,alin. 7, pct. a din codul fiscal
Nu sunt considerate persoane aflate în întreţinere:

a) persoanele fizice care deţin terenuri agricole şi silvice în suprafaţă de peste 10.000 mp în
zonele colinare şi de şes şi de peste 20.000 mp în zonele montane;

Suprafata detinuta de d-voastra si sotie in zona montana e cam mare!