Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pentru administratorul societatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pentru administratorul societatii

administratorul unei societatii este obligat sa aibe contract de munca?si in ce Lege scrie ?
va multumesc anticipat!
Nu este obligat ? Un administrator poate avea Contract individual de munca, Contract de mandat, dar nu este obligat.
Un administrator are in actul constitutiv inserate toate obligatiile pe care trebuie sa le indeplineasca intr-o societate.
Cititi va rog Legea 31/1990, modificata, este legea societatilor comerciale.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Daca are contract de mandat nu este obligat sa aiba si c.i.m.
freeelis a scris:

Daca are contract de mandat nu este obligat sa aiba si c.i.m.

Dar este obligat sa aiba contract de mandat ?

Legea 31/1990, modificata, societatea este administrata de unul sau mai multi administratori, numiti prin actul constitutiv, de unde rezulta ca nu este obligatoriu sa avem contract de mandat.
Administratorul numit de adunarea generala este oblgat sa aiba contract de mandat.

Contractul individual de munca este aleatoriu:
- daca este asociat unic - administrator - poate avea (nu este obligat) CIM (contract de prepusenie);
- daca este SRL si administratorul doreste sa aiba CIM, putem incheia contract individual de munca.

La un S.A. administratorul nu poate avea contract individual de munca.

Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Depinde de ce este prevazut in actul constitutiv.

daca este asociat unic - administrator - poate avea (nu este obligat) CIM (contract de prepusenie);

Legea nu se refera la asociatul unic care are si calitatea de administrator.
freeelis a scris:

Depinde de ce este prevazut in actul constitutiv.

Asta am explicat si eu, daca cititi raspunsul meu din data de 27.08.2013 de la ora 22.51, am raspuns la intrebarea Domnului @iitanu destul de explicit !

daca este asociat unic - administrator - poate avea (nu este obligat) CIM (contract de prepusenie);

Legea nu se refera la asociatul unic care are si calitatea de administrator.

Este adevarat Legea 31/1990 imi spune: art. 196-1 (3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Concluzie - Daca o persoana raspunde la o intrebare exact pe subiect, de ce adaugam un raspuns care este asemanator cu primul ?
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic