Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Eliminare examen bacalaureat
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Eliminare examen bacalaureat

Sunt intr-o mare disperare!!! Am fost eliminat din bac si mi s-a spus ca vor fi anulate inclusiv rezultate obtinute in sesiunea anterioara. Au dreptul sa ofere atatea corectii pentru o singura fapta? Nu am fost prins copiind, ci doar cu un telef mobil inchis. Am inteles ca mi-au anulat lucrarea respectiva, ca nu mai am voie sa particip la urmatoarele 2 sesiuni, dar nu e cam abuziv sa-mi anuleze toate celelalte rezultate? De ce nu-mi anuleaza si anii de liceu care m-au ajutat sa ajung sa dau bacalaureatul? Cum pot proceda pentru anularea acestei decizii?
Adry, parerea mea e urmatoarea:
Nu conteaza modivul pentru care ai fost eliminat din concurs. Ideea este ca ai fost eliminat iar orice alt rezultat de la probele anterioare, chiar nu mai conteaza. Tu tot eliminat ramai. Iar peste alte doua sesiuni, tot va trebui sa dai si examenele care le-ai dat in sesiunea asta.
Asa ca, nu inteleg cu ce te ajuta daca NU iti sunt anulate si rezultatele de la celelalte probe? este, vorba aceea, "egal".

Asta este parerea mea.
the_mask, utilizator
Ma ajuta pentru ca nu va trebui sa o iau de la capat cu invatatul la toate materiile, tinand cont de faptul ca abia in 2015 am dreptul de reexamninare. Eu am savarsit o fapta si corect este sa primesc o pedeapsa nu 3...daca intelegi ce vreau sa zic.
Va rog din suflet doresc un sfat de specialitate si nu diverse pareri personale.