Forum Discuţii juridice Executare silită Ajutor urgent - executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Ajutor urgent - executare silita

buna ziua .am un credit si din cauza neplatii ratelor din cauza problemelor financiare banca ma someaza cu executare silita, mai am o poprire pe statul de plata, banuiesc ca se mai poate face o poprire pe venbiturile din salarii, insa doresc sa va intreb un lucru si anume , eu sunt casatorita cu sotul meu , nu avem bunuri in comun, si nu sunt nici trecuta pe actele casei, pe actele de proprietate al sotului este specificat ca el a cumparat apartamentul cand era necasatorit, deci este bun propriu si nu bun comun, sotul pe actele de credit nu a semnat, si nici nu am girat cu apartamentul, el acum este inchis isi ispaseste o pedeapsa, ce se poate intampla? poate executa silit apartamentul?
Buna ziua,
in masura in care apartamentul este bun propriu al sotului dvs., banca nu poate executa apartamentul.
d-na avocat oanapitiritea, pe actele de proprietate a sotului , asa scrie, acest apartament l-am dobandit in timp ce eram necasatorit.....si eu in calitate de sotie, nu sunt trecuta pe actele de proprietate a aprtamentului, .....si mai ales ca acum in situatia de fata el este inchis, adica la o eventuala licitatie ceva , el nu este de fata...este posibil asa ceva?va multumesc
Da, daca bunul este propriu si sotul nu a garantat banca nu se poate atinge de apartament.
d-le avocat_ lascoschi, va multumesc pentru raspuns, banuiesc ca se va face o eventuala poprire pe beniturile mele salariale, si asa cum nu am girat cu nimic, decat cu veniturile mele salariale, nu poate avea loc executarea aprtamentului, sotul nici nu a semnat, nici nu am garantat cu nimic....va multumesc frumos pt raspuns si promtitudine
Daca aveti bunuri imobile in proprietate va poate exacuta pe ele.
Din mostenire, spre exemplu.

Daca sotul nu a semnat nimic banca nu are ce sa faca.
De principiu solutii se pot gasi daca exista...dar nu se complica.