Forum Discuţii juridice Executare silită somatie de executare
Discuție deschisă în Executare silită

somatie de executare

buna seara

va rog sa i-mi spuneti daca se poate executa bunurile mobile si imobile detinute de socrii mei .
iata cum se prezinta situatia : de curand am primit o somatie de executare silita pentru un credit de 6000 lei , pe care l-am luat in anul 2006. am platit timp de 3 ani iar de anul trecut nu am mai putut sa platesc nemaiavand un loc de munca .in prezent sunt in somaj , iar indemnizatia este la limita supravietuirii. sunt casatorita cu doi copii minori in intretinere iar sotul este persoana cu handicap aceentuat , venitul familiei este indemizatia mea de somer , indemnizatia sotului de handicap si alocatiile copiilor de stat .va rog sa i-mi spuneti daca executorul poate sa execute bunurile din locuinta . mentionez faptul ca locuinta este proprietatea socrilor mei , ei fiind decedati iar la aceea locatie nu s-a efectuat succesiunea.

va multumesc anticipat .
Creditorii pot cere chiar ei dezbaterea succesiunii si ulterior executarea silita a acesteia. Consultati de urgenta un avocat.
..incercati sa stati linistita . Daca la acordarea creditului nu ati garantat cu alte bunuri (mobile si imobile ) nu exista varianta de executare decat pe veniturile ...banesti .
...nu se pot indrepta asupra altor lucruri care nu va apartin !!!!
..stati linistita si incercati sa refuzati orice act sau adresa care provine de la acea banca !
...SUCCES !
sa inteleg ca executorul poate sa puna sechestru pe locuinta si bunuri ? chiar daca nu sunt proprietatea mea ?
nu se i-a in considerare venitul familiei si dovada ca nu am fost rea platnica ?
eu nu am girat nici cu locuinta nici cu lucrurile din casa , care si asa nu sunt ale mele ci a socrilor mei , nu se poate face poprire pe somaj ? sau pe veniturile urmatoare ?

multumesc anticipat .
executarea se poate face si pe bunurile cu care nu ati girat, imobile sau mobile, contrar celor spuse mai sus. Totusi, atata timp cat creditul a fost numai pe numele dvs. ce treaba are imobilul socrilor care, daca ar fi dezbatuta succesiunea , ar fi bun propriu al sotului dvs?
Daca sotul dvs. este unic mostenitor sau daca este mostenitor (avand o cota parte din imobil), imobilul in cauza nu poate fi executat, fiind bun propriu acestuia (chiar daca nu s-a dezbatut succesiunea de pe urma socrilor dvs.).

Daca aveti bunuri mobile (poate bunurile pentru care ati efectuat creditul de consum- daca exista) acestea pot fi executate silit.

Pentru bunurile mobile dobandite de sotul dvs. si care au apartinut socrilor, va trebui sa faceti dovada ca nu sunt bunuri comune/proprii (ale dvs.) in situatia in care va incepe o executare silita pe bunurile dvs. mobile.