Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVENIRE DIN CONCEDIUL DE INGRIJIRE COPIL PANA LA 2 ANI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVENIRE DIN CONCEDIUL DE INGRIJIRE COPIL PANA LA 2 ANI

Sunt contabila intr-o unitate de invatamant si va cer ajutorul in rezolvarea urmatoarei situatii.In luna aprilie a acestui an,un cadru didactic va reveni la post dupa concediul de ingrijirea copilului pana la 2 ani.Avand in vedere ca nu va lucra decat aproximativ o luna jumatate, va avea zile de concediu si remuneratie in bani numai pentru perioada lucrata.Va trebui sa fie prezenta la scoala pana la inceperea noului an scolar?Este normal fiind cadru didactic sa lucreze in timpul vacantei?Va multumesc anticipat!
Ca orice salariat si un cadru didactic are concediu de odihna iar in afara acestuia lucreaza conform programului stabilit indiferent de faptul ca elevii au sau nu vacanta in aceasta perioada. Din cunostintele mele cadrele didactice au si alte activitati in afara orelor de curs.
Cu toate acestea nu explicati clar daca salariatei ii expira sau nu contractul.
Salariata este titulara scolii iar in aprilie 2009 trebuie sa revina la post.
In acest caz concediul de odiha este cel aferent perioadei aprilie - decembrie 2009 deci o perioada cu mult mai mare de 1 luna jumatate.
Eu ma refeream la concediul de odihna pe anul scolar 2008-2009 care se da incepand cu 16 iunie 2009 pentru lunile efectiv lucrate adica incepand din septembrie 2008 pana la 16 iunie 2009.
Din pacate va trebui sa vina la serviciu pe perioada vacantei de vara.