Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema
conf art .31 alin 1 din codul muncii pt verificarea aptitudinilor salariatului la incheierea CIM se stabileste o perioada de proba de 90 de zile pt functia de executie .
Intrebarea mea este :CIM se incheie pe perioada nedeterminata in care se specifica referirile la acest articol pt a nu avea probleme cu angajatul in cazul in care angajatorul considera ca nu este pregatit pt postul respectiv ?Adica e suficienta doar o notificare adresata angajatului prin care este anuntat ca nu corespunde si ii va inceta CIM ?Inafara de CIM si fisa postului se mai fac si alte proceduri ?
Asa cum se prevede in art.31 alin.3 C.mun., pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Din textul de lege reiese ca, incetarea contractului de muncă pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă se realizează printr-o notificare scrisa , care are rolul doar de a înştiinţa cealaltă parte cu privire la incetarea raportului de munca existent.

La incheierea c.i.m. in afara de c.i.m., fisa postului :
- se efectueaza instructajul privind securitatea si sanatatea in munca - se intocmesc fisele de protectie etc.

- se intocmeste dosarul de personal al salariatului in cauza. Dosarul personal al salariatului cuprinde cel putin urmatoarele documente: actele necesare angajarii, contractul individual de munca, actele aditionale si celelalte acte referitoare la modificarea, suspendarea si incetarea contractelor individuale de munca, acte de studii/certificate de calificare, precum si orice alte documente care certifica legalitatea si corectitudinea completarii in registru.

La incetarea c.i.m., angajatorul va elibera:
- decizia de incetare a c.i.m.
- adeverinta de vechime
- adeverinta de somaj.
multumesc
inca o intrebare dar daca acesti muncitori sunt trimisi de agentia de somaj se modifica ceva ?raman valabile aceleasi reguli ?
Nu se modifica cu nimic. Procedura este aceeasi.
multumesc
in cazul in care nu corespund trebuie sa le eliberez o negatie pt AJOFM in care sa specific ca nu corespund postului ?
Nu este obligatoriu sa trimiteti acea adresa catre AJOFM. Insa va trebui sa declarati postl vacant, asa cum se prevede in art.10 din Legea nr.76/2002.