Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Am o întrebare referitor la succesiunea după sotul decedat.
24 febr. 2012 soţul s-a spânzurat.Am fost căsătorită din martie2006 cu el.Trăieşte soacra, 86 de ani şi are o soră. Copii nu avem. Anul trecut s-a făcut succesiunea după socrul decedat in oct.2006.
Problema este că cumnata se opune ca bunurile proprii ale sotului să fie declarate.
1.Am avut împreună o masină Dacia pe care sotul a vândut în anul 2011, dar cumpărătorul nu s-a mai prezentat pentru a finaliza actul de vânzare c. şi a rămas pe numele soţului.M-i transmis că el nu vine...Ce pot face în cazul acesta....
2. Soţul până la căsătorie a stat în casa părintească, avînd camera proprie.Între timp a început construcţia unei anexe care se compune din garaj, pivniţă, cameră de zi, dormitor, baie, cămară,bucătărie- dar pământul este pe numele soacrei- acceptul dat de soacră..După căsătorie el s-a mutat la mine la chirie-deoarece nu au fost de acord cu însuratul lui...Au crezut că nu se mai însoară niciodată...
3. Noi zilnic ne-am dus la casă să-l terminăm pe parcurs...aşa am convenit cu el, că atunci ne mutăm când este locuibil casa...Ce am cumpărat pt. casă este acolo, iar după o săptămâmă jumate căt am stat acolo după moartea soţului mi-am dus lucruri personale pe care acum cumnata Nu mă lasă să-mi le iau din camera , mai mult mi-a făcut plângere la politie cum că eu nu-le dau actele lor, certif. de deces...
Cum să abordez acestea...âncotro să mă adresez pentru a constitui care sunt bunurile soţului pentru un partaj echitabil.
Soacra cu socru au avut si pământ, dar pe care cumnata vor ca şi cum e numai a soacrei, bun propriu...Vă rog să-mi daţi sfat c ce opţiuni am...Mulţumesc...
Buna seara,
daca nu va intelegeti in fata notarului, va trebui sa actionati soacra in instanta pentru dezbaterea succesiunii.
Instanta de judecata va stabili atat masa succesorala cat si cotele ce se cuvin fiecaruia.
Cu respect,
av. Gabriel Klein Kiritescu