avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere Magistratura 2014
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere Magistratura 2014

am creat acest grup tocmai pentru a separa pe cei care dau direct pe post cu cei care dau la INM.
Cred ca ne ajuta pe toti o asemenea diferentiere, concursurile fiind diferite.
dragonfly30 a scris:

Tocmai m-am apucat si eu de invatat, desi criteriul de vechime o sa il indeplinesc abia la inceputul anului 2015. Recomandati-mi va rog, un cod civil adnotat! Multumesc anticipat!

Viorel Terzea, NCC comentat si adnotat.
Baias si alti autori, comentat si adnotat.
Ambele la fel de bune, mai ,,in voga,, este cel de Baias.
bm2 a scris:

Ce carti recomandati pentru admitere in magisratura.
Institutii de drept civil in reglementarea noului Cod civil Gabriel Boroi, Liviu Stanciulescu asta ii una nu?vreau si eu sa le rasfoiesc putin sa stiu la ce ma inham nu am fac de drept inca


E prematur sa iti recomandam o anume carte acum...
Pana vei absolvi facultatea, se pot schimba multe, cert este ca tu vei da pe noile coduri cu siguranta, fara nicio indoiala de materie.
Pentru ,,rasfoire,, poti citi pe topicul inm 2014 si pe acesta, bineintels, cartile pe care cei ce vor da mai curand ca tine admiterea, se bazeaza.
Da, cartea mentionata de tine este buna. Probabil iti va folosi si la viitoarele cursuri de la facultatea pe care intentionezi sa o faci.
Bafta!

MayeMaya a scris:

bm2 a scris:

Ce carti recomandati pentru admitere in magisratura.
Institutii de drept civil in reglementarea noului Cod civil Gabriel Boroi, Liviu Stanciulescu asta ii una nu?vreau si eu sa le rasfoiesc putin sa stiu la ce ma inham nu am fac de drept inca


E prematur sa iti recomandam o anume carte acum...
Pana vei absolvi facultatea, se pot schimba multe, cert este ca tu vei da pe noile coduri cu siguranta, fara nicio indoiala de materie.
Pentru ,,rasfoire,, poti citi pe topicul inm 2014 si pe acesta, bineintels, cartile pe care cei ce vor da mai curand ca tine admiterea, se bazeaza.
Da, cartea mentionata de tine este buna. Probabil iti va folosi si la viitoarele cursuri de la facultatea pe care intentionezi sa o faci.
Bafta!




As vrea totusi sa stiu cat de mari is cartile si asa mai departe daca te rog poti sa imi dai pt drept civil drept procesual civil, drept penal(se cere si partea generala si partea speciala) si drept procesual penal
@bm2....de mari....is foarte mari cartile:D.... si asta pot certifica toti junii aspiranti- si nu numai juni- care bat, ca Fat Frumos din poveste la portile INM-ului:)....
Serios acum...sunt sute de pagini de parcurs...mii chiar...


....dar...daca nu se intampla lucruri nemaivazute de-a lungul urmatorilor 4 ani -presupunand ca intri in 2014 la facultatea de drept pe care nu o ai si urmatorul an dai la INM- ar trebui sa te orientezi catre:
Domnul Udroiu Mihail- drept penal, procedura penala.
Domnul Streteanu - drept penal
Domnul Neagu- drept procedura penala
Domnul Boroi -Civil, parte generala
Domnul Stanciulescu- contracte, succesiuni
Domnul Vasilescu -obligatii
Domnul Birsan-reale
Doamna Tabarca Mihaela, deocamdata, drept procesual civil.
Codurile adnotate la fiecare institutie.
Cat despre drept penal, da, se cere si partea generala si cea speciala... sunt inseparabile...
Yin si Yang....

:offtopic:Cartile enumerate de mine sunt doar cateva din cele dupa care ai putea sa te pregatesti...
In 3-4 ani se pot schimba foaaaarte multe....dar pt.inceput...poti ,,rasfoi,, sa iti faci o idee despre stilul fiecarui autor...
Ultima modificare: Duminică, 27 Octombrie 2013
ContSters170895, utilizator
MayeMaya a scris:

@bm2....de mari....is foarte mari cartile:D.... si asta pot certifica toti junii aspiranti- si nu numai juni- care bat, ca Fat Frumos din poveste la portile INM-ului:)....
Serios acum...sunt sute de pagini de parcurs...mii chiar...


....dar...daca nu se intampla lucruri nemaivazute de-a lungul urmatorilor 4 ani -presupunand ca intri in 2014 la facultatea de drept pe care nu o ai si urmatorul an dai la INM- ar trebui sa te orientezi catre:
Domnul Udroiu Mihail- drept penal, procedura penala.
Domnul Streteanu - drept penal
Domnul Neagu- drept procedura penala
Domnul Boroi -Civil, parte generala
Domnul Stanciulescu- contracte, succesiuni
Domnul Vasilescu -obligatii
Domnul Birsan-reale
Doamna Tabarca Mihaela, deocamdata, drept procesual civil.
Codurile adnotate la fiecare institutie.
Cat despre drept penal, da, se cere si partea generala si cea speciala... sunt inseparabile...
Yin si Yang....

:offtopic:Cartile enumerate de mine sunt doar cateva din cele dupa care ai putea sa te pregatesti...
In 3-4 ani se pot schimba foaaaarte multe....dar pt.inceput...poti ,,rasfoi,, sa iti faci o idee despre stilul fiecarui autor...


8 carti is? cam multe eu stiam ca trebuie numai drept civil penal si procesualele

Alte discuții în legătură

Admitere magistratura ianuarie 2013 gabonne8107 gabonne8107 Oare se mai sustine o sesiune pentru cei cu vechime 5 ani in cursul lunii februarie 2013, dupa cum tot circula zvonuri? (vezi toată discuția)
Inm 2015...admitere!!! madalinaflo madalinaflo Desi poate unii or sa spuna ca este prea devreme,eu cred ca timpul ramas pana la admiterea din 2015 este suficient sa punem impreuna bazele unui examen reusit ... (vezi toată discuția)
Admitere magistraturã august 2013 clara_vidori clara_vidori Si o luam de la inceput ... Mai e ceva timp, dar nu prea mult. Asa ca prima intrebare e: Dupa ce sa invatam? (vezi toată discuția)