Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu un copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu un copil

Sunt casatorit de 6 ani si avem o fetita impreuna, vreau sa divortez din cauza neintelegerilor, precizez ca sotia nu vrea sa divortam,problema mea este ca lucrez in afara tari cu o firma din romania avand un salariu mediu plus o diurna de deplasare care variaza in fiecare luna, care v-a fi pensia alimentara ce o voi plati in cazul divortului in tribunal? specific ca sunt detinatorul unui cont in valuta cu o suma de bani depusa pe termen de care sotia stie dar nu are acces la contul respectiv, in ce masura se poate atinge de bani de acolo ?
Buna ziua,
Pentru copil veti plati 1/4 din VENITURI.
In privinta conturilor si bunurilor, la un eventual partaj, se vor imparti toate pe jumatate in masura in care nu se poate dovedi ca unul din soti a avut o contributie mai mare.
av. Gabriel Klein Kiritescu
salariul meu este 800 ron, dar diurna este in jur de 1000 Euro care nu este constanta lunar,spre exemplu eu cand sunt in concediu nu primesc decat cei 800 Ron. Iar despre contributie ce pot zice... ca in ultimi 5 ani din bani mei sau platit tot, dar absolut tot, ea nemuncind decat 2 luni pe an (vara), din ce venit se v-a calcula pensia alimentara ptr fetita ?
se poate include si diurna daca se demonstreaza ca aare natura constanta. in majoritatea czurilor s-a introdus
Admin, administrator