Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Implicatii parasire domiciliu conjugal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Implicatii parasire domiciliu conjugal

Buna ziua! vreau sa stiu ce implica daca am parasit domiciliul conjugal. Sunt casatorit de 6 ani si am o fetita de 5 ani. Am plecat de acasa acum o luna,nemai suportanad certurile si jignirile aduse de catre sotia mea.Am preferat sa recurg la aceasta masura deoarece nu vreau sa ajung la ceva mai grav. Am depus o reclamatie la politie in acest sens.
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa inaintati o cerere de divort si, pana la judecarea acesteia sa trimiteti prin posta 1/4 din venitul dumneavoastra pe numele sotiei dar cu specificatia ca este pensie alimentara.
In rest, nu exista probleme.
av. Gabriel Klein Kiritescu
va multumesc! Pentru pensionari este acelasi procent,ca si pensie alimentara?
Buna ziua,
Procentul de 1/4 din venituri se aplica tuturor.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Va multumesc din suflet! Sa aveti o zi minunata!