Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ordinea platilor la intrare in faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ordinea platilor la intrare in faliment

In Lg85/2006,la primele 4 aliniate nu inteleg bine, asa ca va rog sa ma ajutati.

La alin1: despre ce taxe,timbre si persoaneangajate in conditiileart.10....etc, este vorba?
La alin 2: este vorba de salarii?
La alin 3:Despre ce credite este vorba?care procedura?de cand s-a intrat in insolventa sau in faliment?
La alin.4 este vorba de plata pt. vechime,somaj?
Pun aceste intrebari pt. ca societatea in care lucrez nu a platit darile catre stat si vreau sa stiu daca mai avem vreo sansa sa ne castigam vechimea neplatita

art.123 din Legea nr.85/2006
Creanţele vor fi plătite, în cazul falimentului, în următoarea ordine:
1. taxele, timbrele sau orice alte cheltuieli aferente procedurii instituite prin prezenta lege, inclusiv cheltuielile necesare pentru conservarea şi administrarea bunurilor din averea debitorului, precum şi plata remuneraţiilor persoanelor angajate în condiţiile art. 10, art. 19 alin. (2), art. 23, 24 şi ale art. 98 alin. (3), sub rezerva celor prevăzute la art. 102 alin. (4);

2. creanţele izvorâte din raportul de muncă;

3. creanţele reprezentând creditele, cu dobânzile şi cheltuielile aferente, acordate după deschiderea procedurii, precum şi creanţele rezultând din continuarea activităţii debitorului după deschiderea procedurii;

4. creanţele bugetare;

5. creanţele reprezentând sumele datorate de către debitor unor terţi, în baza unor obligaţii de întreţinere, alocaţii pentru minori sau de plată a unor sume periodice destinate asigurării mijloacelor de existenţă;

6. creanţele reprezentând sumele stabilite de judecătorul-sindic pentru întreţinerea debitorului şi a familiei sale, dacă acesta este persoană fizică;

7. creanţele reprezentând credite bancare, cu cheltuielile şi dobânzile aferente, cele rezultate din livrări de produse, prestări de servicii sau alte lucrări, precum şi din chirii;

8. alte creanţe chirografare;

9. creanţele subordonate, în următoarea ordine de preferinţă:

a) credinţele acordate persoanei juridice debitoare de către un asociat sau acţionar deţinând cel puţin 10% din capitalul social, respectiv din drepturile de vot în adunarea generală a asociaţilor, ori, după caz, de către un membru al grupului de interes economic;

b) creanţele izvorând din acte cu titlu gratuit.

Art.10 a fost abrogat.

Pct 3 se refera, banuiesc, la creditele acordate de catre institutiile de credit .

Creantele bugetare reprezinta creantele constand in impozite, taxe, contributii, amenzi si alte venituri bugetare, precum si accesoriile acestora.
si creditorii de la art.121 cand ii platim ???