avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA

firma e nou infintata(6 luni) si are de recuperat de la stat tva de 7500 de lei.
am si eu niste intrebari:
1.ce acte trebuie sa aduc si unde se depun?
2.cam cat dureaza pana dau bani?
3.exista un control al fiscului inaite sa dea ei bani ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: elana50 , utilizator 10:32, 1 Septembrie 2013
Mai inatai trebuie depus decontl de tva (declaratia 300) cu optiune de rambursare
1. Toate actele contabile pe cele 6 luni , reg jurnal, balanta, jurnale de vanzari si cumparari, documentele firmei, reg unic de control. Sa scrieti in decontul de tva un nr de telefon la care o sa va contacteze cei de la finante si o sa va transmita data inceperii controlului si daca se va desfasura la sediul firmei sau la finante
2. Termenul este de 30 zile de la data incheierii controlului ,pt sume mai mari e posibil sa dureze mai mult, se pot stinge obligatiile societatii cu privire la salarii din tva de recuperat , data stingerii este data depunerii decontului de tva si pana vine controlul mai trece o luna si se poate compensa 2-3 luni de obligatii bugetare; inclusiv impozit pe profit
3. Pana la suma de 10.000 lei tva de recuperat se poate rambursa fara control , dar nu cred ca e cazul aici pt ca este prima cerere de rambursare
#
3. Pana la suma de 10.000 lei tva de recuperat se poate rambursa fara control , dar nu cred ca e cazul aici pt ca este prima cerere de rambursare
#
Cam asta vroiam sa stiu. Aflasem ca se fac rambusari fara control inainte la sume mai mici de 10000 de lei si vroiam sa stiu sigur daca se aplica si pentru firme care sunt la prima cerere de rambursare.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare tva Avalon9 Avalon9 buna seara. am o intreprindere individuala infintata in anul 2012 neplatitoare de tva cu obiect de activitate transport persoane in regim taxi.nu am atins ... (vezi toată discuția)
Pfa platitor tva: ce declaratie trebuie depusa? miauca miauca va rog spuneti-mi ce declaratie depune la finante un PFA platitor de TVA (impozit venit in sistem real) dupa ce i-au iesit actele de la ORC . Stiu ca depune ... (vezi toată discuția)
Deducere sau recuperare tva albulescu albulescu Buna ziua,o SC comerciala poate sa deduca ori sa recupereze TVA-ul pe care la platit prin cumpararea unui program de calculator care il va fi folosi intr-un ... (vezi toată discuția)